Bez kategorii

Zapraszamy na VII OGÓLNOPOLSKĄ KONFERENCJĘ NAUKOWĄ „Lokalna społeczność żydowska”

Wielowiekowa obecność ludności żydowskiej na ziemiach polskich żywo interesuje przedstawicieli wielu dyscyplin naukowych – historyków, religioznawców, etnologów, literaturoznawców, językoznawców, kulturoznawców, historyków myśli politycznej, itd. Szczególnie dotyczy to badaczy historii regionalnej, bowiem na gruncie lokalnym Żydzi odgrywali istotną rolę.

Z terenów Rzeczypospolitej pochodziło wielu wybitnych twórców ze wszystkich dziedzin kultury, gospodarki i polityki, którzy wnieśli znaczący wkład w dorobek intelektualny, gospodarczy i duchowy kraju, a w wielu miastach i miasteczkach Polski możemy dziś podziwiać synagogi i kirkuty, a liczne muzea w swych kolekcjach posiadają bogate zbiory judaików.

Tematem tegorocznej, VII konferencji ogólnopolskiej, pragniemy uczynić stosunki sąsiedzkie między Polakami i Żydami, ale też Niemcami, Ukraińcami, Rosjanami czy Białorusinami, gdyż również te nacje wniosły znaczący wkład w dorobek kulturowy II Rzeczypospolitej. Miejscem naszych obrad będzie siedziba Ośrodka Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski UWr, Forum Synagoga, przy ul. Raszkowskiej 21 w Ostrowie Wielkopolskim. Konferencja odbędzie się w dniach 14-15 listopada 2019 r. Do udziału w konferencji zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią i religią Żydów, oraz ich wkładem w kulturę różnych rejonów Polski.

Abstrakty (do 250 słów) prosimy przesyłać do dnia 2 listopada 2019 r. na adres lukasz.krzyszczuk@uwr.edu.pl. Lista prelegentów zostanie ogłoszona najpóźniej 3 listopada 2019 r., o czym wszyscy kandydaci zostaną poinformowani drogą elektroniczną. Szczegółowy program konferencji zostanie podany do dnia 6 listopada 2019 r. Opłata konferencyjna wynosi 190 zł.

Komitet Organizacyjny Konferencji:
– dr Krzysztof Morta (przewodniczący)
– mgr Łukasz Krzyszczuk (sekretarz konferencji)
– dr Magdalena Jóźwiak

Komitet Naukowy Konferencji:
– prof. dr hab. Krzysztof Tomasz Witczak (UŁ)
– prof. dr hab. Roman Dziergwa (UAM)
– dr hab. Gościwit Malinowski, prof. UWr.

Author